Jak w prosty sposób wyczyścić kominek

Kiedy dni robią się coraz chłodniejsze, migocący ciepłym płomieniem kominek, z pewnością sprawi, że wieczory staną się pełne urokliwej atmosfery. Rozpalając kominek możesz zauważyć, że kurz i sadza przemieszczają się po całym domu. Zatem czym i jak wyczyścić kominek? Przygotowaliśmy dla Ciebie skuteczne i proste porady.


Ruszt żeliwny do kominka na wymiar

Sposoby na czyszczenie kominka

Istnieją proste sposoby, aby utrzymać kominek w dobrej kondycji. Najczęściej możemy zauważyć zwykły, suchy nalot powstały w wyniku spalania drewna lub innego materiału opałowego. W takim przypadku wystarczy przetrzeć zabrudzone miejsce szmatka natłuszczoną oliwą. Nie powinno się do czyszczenia kominka używać żadnych rozpuszczalników, ponieważ mogą one rozpuścić warstwę ochronna lakieru żaroodpornego.Na większe zabrudzenia polecamy środki do czyszczenia szyb kominkowych lub grilli ogrodowych. Środki do mycia szyb kominkowych na bazie kwasów doskonale radzą sobie też z grubymi warstwami nawet tłustej sadzy, bez szorowania. Więcej na temat tego, jak wyczyścić szybę w kominku, przeczytają Państwo w naszym poprzednim wpisie. Natomiast w przypadku gdy kominek dawno nie był oczyszczany, konieczne będzie ściągnięcie większego brudu skrobakiem lub dłutem. Następnie należy spryskać jedną stronę części odpowiednim płynem do czyszczenia, odczekać dziesięć, piętnaście minut, a następnie wytrzeć pozostałość ręcznikiem papierowym, gazetą lub szmatką. Zaleca się być bardzo uważnym przy stosowaniu jakichkolwiek detergentów ponieważ często są one żrące i mogą powodować trwałe uszkodzenie naskórka. W czasie czyszczenia skrobakiem, szczotką drucianą lub innym ostrym narzędziem, należy zwrócić szczególną uwagę, żeby nie porysować szyby, ani innych części kominkowych.

Czym palić w kominku

W kominku powinno palić się drewnem liściastym, sezonowanym, około dwuletnim. Takie drewno ma dużo niższą wilgotność niż drewno świeżo ścięte, dzięki czemu mniej niedopalonych spalin okleja się na częściach kominkowych. Pamiętajmy, żeby dla własnego bezpieczeństwa najlepiej zostawić czyszczenie kominka do momentu całkowitego ostygnięcia jego elementów.