Jaki ruszt do kominka wybrać?

Jeśli chcesz, aby Twój kominek funkcjonował w jaki najlepszy sposób, potrzebujesz dobrego rusztu do kominka. Odpowiednio dobrany ruszt kominkowy zapewni dostateczną ilość ciepła oraz sprawi, że wydajność kominka ulegnie polepszeniu. W tym artykule dowiesz się, jaki ruszt do kominka wybrać, aby palenisko funkcjonowało optymalnie.

Jaki ruszt do kominka wybrać

Rodzaje rusztów do kominka

Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że istnieje wiele rodzajów rusztów kominkowych? Każdy rodzaj rusztu do kominka jest produkowany w inny, odmienny sposób. Każdy z nich jest przeznaczony do innej rzeczy, więc musisz wybrać taki, który jest odpowiedni dla Ciebie, Twoich wymagań i potrzeb.

Wybór jednego jest kłopotliwy, chyba że masz wiedzę na temat rusztów kominkowych i różnych części do kominka, które możesz znaleźć na rynku. Aby ułatwić Ci pracę w tym zakresie, przygotowaliśmy dla Ciebie ten przewodnik. Ponadto mamy również kilka recenzji rusztów kominkowych, dzięki czemu możesz dokładnie zobaczyć, jak działają i jakie różnice występują pomiędzy nimi.


Weźmy się za to!


Jeśli palisz drewnem:

→To dobrym wyborem będzie wybór rusztu wykonanego z żeliwa szarego lub stali kotłowej.

Jeśli palisz węglem:

→To najlepszym wyborem będzie wybór rusztu wykonanego z żeliwa z domieszką chromu tzw. rusztu z żeliwa chromowego. Przy zastosowaniu tego materiału w tradycyjnym kominku opalanym drewnem żywotność może wynieść nawet 15 lat. Przy paleniu węglem żywotność wynosi około 6 lat. Dodatek chromu sprawia że ruszt musi być wytopiony w wyższej temperaturze niż ruszt z żeliwa szarego, dzięki temu zmieniają się wiązania, co sprawia że taki ruszt jest dużo trwalszy od rusztów tradycyjnych.

Rodzaj otworów:

→Ruszt z okrągłymi otworami cechuje się większą wytrzymałością niż ruszta żeberkowe. Dzieje się tak, ponieważ jego konstrukcja pozwala na równomierne nagrzewanie się całego rusztu. W przypadku rusztów z podłużnymi otworami często obserwuje się przepalanie prętów w miejscu, gdzie jest skumulowana najwyższa temperatura. Konstrukcja rusztów żeberkowych nie pozwala na równomiernie rozprowadzeanie ciepła po całym ruszcie. Do wyboru mamy również ruszty stojące. Są to ruszty do kominka, które najlepiej sprawdzaja się w sytuacji, kiedy kominek nie ma dolotu powietrza od spodu paleniska. Ruszt stojący mozna wybrać zarówno z popelnikiem, jak i bez popelnika.


Warto wiedzieć↓
Kształt otworów w ruszcie nie ma wpływu na ciąg w kominku.
W każdym ruszcie powierzchnia przepuszczająca powietrze powinna wynosić ok. 200 dm2. .

Grubość rusztu:

→ Grubośc rusztu wpływa na jego wytrzymałość. Im grubszy jest ruszt, tym jego podatność na uszkodzenia jest mniejsza.

Dlaczego wynaleziono ruszty kominkowe?

Ruszt kominkowy posiada szereg funkcji. Jest to przedmiot umieszczony wewnątrz kominka - ma pomóc w spalaniu drewna i rozpaleniu większego ognia. Dzięki swojej konstrukcji jest w stanie utrzymać drewno wyżej, co sprawia, że ogień sam rozprzestrzeni się na szerszą powierzchnię, a tym samym generuje większą ilość ciepła. Oprócz tego ruszty kominkowe służą do poprawy przepływu powietrza na spodzie paleniska, dzięki temu płomień staje się mocniejszy.

Podsumowanie

Prawidłowo dobrany ruszt do kominka pozwala na prawidłowe i optymalne funkcjonowanie kominka. Jednocześnie dobrze dopasowany ruszy kominkowy charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, co pozwala unikać ewentualnych uszkodzeń po wystawieniu na działanie wysokiej temperatury. Każdy ruszt kominkowy powinien być odporny na działanie ognia, nie topiąc się ani nie wypaczając w czasie pracy, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że będziesz musiał wydać więcej pieniędzy na jego wymianę. Mając to na uwadze, mamy nadzieję, że nasz poradnik odnośnie do wyboru rusztów kominkowych okazały się przydatny. W razie potrzeby skontaktuj się z nami. Zapewniamy darmowe porady techniczne oraz wycenę. Dane do kontaktu znajdziesz klikając tutaj.