Jak wymienić / zamontować szybę do kominka

Tlący się ogień w kominku w zimną noc to niewątpliwa przyjemność. Ale traci swój urok, kiedy przed pójściem spać trzeba poczekać, aż się wypali. Ogień pozostawiony bez opieki jest niebezpieczny. Większość nowych kominków ma drzwiczki kominkowe z szybą żaroodporną. W tym artykule przedstawimy Ci jak w szybki sposób wymienić szybę do kominka.

Szyba żaroodporna na wymiar

Instrukcja wymiany szyby kominkowej

Najłatwiej wykonać wymianę szyby kominkowej wykonując poniższe czynności, a wcześniej ściągając drzwiczki do kominka z zawiasów i kładąc je na płaskiej powierzchni. Niestety nie w każdym rodzaju kominków/pieców jest taka możliwość.

Jeśli tylko montujesz szybę żaroodporną przejdź od razu do pkt. 4

  1. Najpierw należy odkręcić śrubki trzymające blaszki, które mają za zadanie utrzymywanie szyby w drzwiczkach. Śrubki mogą być zapieczone, należy je wtedy spryskać WD-40 lub innym specyfikiem do odkręcania śrub I odczekać około 15-20 min po czym mocno dociskając śrubokręt do śruby ponownie spróbować je odkręcić. Jeśli taki zabieg nie pomoże to konieczne będzie odcięcie śrub. Jeśli gwint jest w łapce mocującej to wystarczy dorobić odpowiednie łapki (dorabiamy łapki mocujące każdego rodzaju). Jeśli jednak gwint jest w ramie drzwiczek to należy rozwiercić otwór i na nowo go nagwintować (wykonujemy taką usługę w systemie door to door).

  2. Następnie wyjmujemy uszkodzoną szybę z ramy i dokładnie usuwamy jej pozostałości.

  3. Jeśli stara taśma uszczelniająca jest w dobrym stanie(jest miękka) to nie ma potrzeby jej wymieniać. Jeśli jednak jest zużyta to usuwamy ją, zwracając przy tym uwagę w którym miejscu jest przyklejona tak, aby przy późniejszym klejeniu nowej taśmy szybko odnaleźć potrzebne miejsce.

  4. Oczyszczamy i odtłuszczamy miejsce w którym będzie klejona taśma.

  5. Naklejamy nowe uszczelnienie szyby na drzwiczki poprzez odklejenie od taśmy uszczelniającej warstwy papieru chroniącego klej, a następnie przykładamy taśmę w miejscu gdzie wcześniej była naklejona stara. Taśmę kleimy z jednej strony do drugiej, nie naciągając jej i mocno dociskając w każdym miejscu do drzwiczek( nigdy nie stosujemy do uszczelniania szyby silikonów żaroodpornych ani żadnych klejów)

  6. Przyklejamy podkładki ceramiczne na łapki mocujące, w zestawie znajduje się 10-centymetrowy pasek wyglądający podobnie do taśmy uszczelniającej. Należy go pociąć na szerokość łapek mocujących (odcinki po ok 2 cm), następnie odklejamy warstwę papieru chroniącą klej I naklejamy podkładkę na płaszczyźnie łapki, która będzie przylegała do szyby. Szyba nie może w żadnym miejscu dotykać stali.

  7. Ostrożnie umieszczamy nową szybę w drzwiczkach tak żeby nachodziła na każdą krawędź otworu po 0,5-1,5cm. Ważne, żeby szyba z każdej strony miała niewielki luz i nigdzie nie miała kontaktu ze stalą.

  8. Ostatnim krokiem jest przykręcenie łapek mocujących, które trzymają szybę w drzwiczkach. Dokręcanie należy wykonać z wyczuciem, po tym jak poczujemy większy opór dobrze jest cofnąć śrubę o 1/4 lub 1/2 obrotu tak żeby nie było możliwości powstania naprężeń. Nie dokręcamy śrub z całej siły!